• Okulumuz Uluslararası Antalya Altın Kep Yarışmasında Türkiye Birincisi Oldu...
    • Okulumuz Yeniden Erasmus+ Eğitimi İçin Avrupa Yollarında...
    • Okulumuz Uluslararası İstanbul Gastronomi Yarışmasında "Yılın En Başarılı Lisesi" Oldu...
Üyelik Girişi
Site Menüsü
Hosteslik Mesleği Nedir?

Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanı Hosteslik Dalı, Hosteslik Mesleği Nedir

HOSTESLİK DALI

Tanımı: Otobüs, tren ve hava yollarında seyahat öncesi, sonrası ve seyahat sırasındaki yolcu/müşteri hizmetlerini ve servis hizmetlerini yapma yeterliklerini kazandıracak eğitim ve öğretim verilen daldır.

Hostesin görevleri nelerdir?
Hostes; uçuş sırasında yolcuların güvenliğini ve konforunu sağlamakla görevli kişidir. Hostesler, ticari havayolu şirketlerinde istihdam edilir. Erkekler ve kadınlar kabin memuru olabilir. Kadın kabin memurlarına hostes, erkeklere ise host denir.

Kabin memuru nedir?
Kabin memuru, yolcu taşımacılığı yapan hava taşıtlarında yolcuların güvenliği ve konforu ile ilgilenen, gerekli bilgileri onlara ileten, ihtiyaç duyulduğunda pilot ve yardımcı pilotların kokpit dışındaki talimatlarını yerine getiren görevlilerdir. 


Kabin memurunun görevleri nelerdir?

Yolcuları uçağa binerken karşılamak ve yerlerini bulmak için yardımcı olmak. Uçuştan önce tüm kabin düzenlemesini yapmak ve uçuş sırasında kabinin temiz olmasını sağlamak. Yolculara tüm acil durum prosedürleri ve güvenlik ekipmanlarının kullanımı hakkında hem sözlü olarak hem de işaret diliyle bilgilendirme yapmak.

Hosteslik mesleği hakkında bilgi:
Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanı Hosteslik dalından mezun olan meslek lisesi öğrencileri ülkemizde Türk Hava Yolları, Pegasus, Anadolu Jet, Onur Air, Sun Express gibi Türk Hava Yolları şirketlerinde; yurt dışında ise American Airlines, British Airways, Emirates, Lufthansa, Air France gibi uluslararası hava yolları şirketlerinde istihdam edilmektedirler. Hostesler, meslekleri gereği Dünyanın birçok ülkesine seyahat ederek o ülkelerin kültürlerini deneyimleme fırsatı bulmaktadırlar. Hostesler, aynı zamanda yüksek kazançlarıyla diğer mesleklere göre ülkemizde ve dünyanın diğer ülkelerinde büyük paralar kazanarak iyi yaşam standartlarına sahiptirler. Hosteslik mesleği; heyecanı, adrenali çok yüksek olan sıra dışı mesleklerin başında gelmektedirler.

Amacı: Hosteslik mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.

  
980 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam16
Toplam Ziyaret660207